PERİODONTOLOJİ ( DİŞ ETİ HASTALIKLARI)

Periodontal hastalıklar dişeti ve dişleri destekleyen öteki dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde basit ve başarılı bir halde tedavi edilebilirler.Dişeti hastalığı toplumumuzun çoğunluğunu etkileyen bir hastalık olmasına karşın; etkeni, sonuçları ve tedavisi konusunda çok azca bilgiye haiz olunan ve kurnazca seyreden bir hastalıktır. Dişeti hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi; organik dişlerin korunması yanında, daha rahat çiğnemenin ve daha iyi bir sindirimin sağlanması benzer biçimde öteki faydaları da bununla beraber getirir.

Sağlıklı dişeti, portakal kabuğu şeklinde hafifçe pürüzlü, diş ile olan sınırı düzgün bir hat halinde ve pembe renkli bir görünümdedir. Sağlıklı diş eti fırçalarken veya yemek yerken kanamaz.

Periodontal hastalıklar dişeti iltihabı (gingivitis) ile başlar. Yani, gingivitis periodontal hastalığın erken dönemidir. Bu dönemde dişetleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüştür. Erken dönemde çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Tedavi edilmezse hastalık periodontitise ilerleyerek dişeti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde de geri dönüşümsüz hasar oluşturabilir.

Periodontitis, periodontal hastalıkların daha ilerlemiş bir safhasıdır. Dişleri destekleyen dokularla birlikte alveol kemiğinde hasar kaynaklanır. Diş-dişeti arasında “periodontal cep” varlığı enfeksiyonun yerleşimini ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya adım atar, hatta çekime gidebilir.

DİŞ ETİ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

  • Kanama,
  • Dişetinde şişme ve kızarma,
  • Dişetinde çekilme ve açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet,
  • Dişeti kenarlarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak görülen siyah alanlar,
  • Diş ile dişeti arasından gelen iltihap,
  • Dişlerde görülen sallanmalar, uzamalar, dişlerin yer değiştirmesi,
  • Ağızda kötü koku ve tat.

KLİNİĞİMİZDE UYGULANAN TEDAVİ

Dişeti Hastalıklarının Teşhis ve Tedavisi

Diş yüzeyi temizliği,

Kök yüzeyi düzleştirmesi,

Küretaj işlemleri, oklüzal düzenlemeler.

Dişeti çekilmelerinin cerrahi tedavisi, dişeti büyümelerinin cerrahi tedavisi, dişeti hastalıklarına bağlı gelişen doku kayıplarını tedavi etmek için cerrahi uygulamalar, kemik greftleri, membran uygulamaları, yumuşak doku greftleri, dişeti estetiği için cerrahi uygulamalar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir