TELSİZ ORTODONTİ TEDAVİSİ

Aligner olarak isimlendiren bu sistem, bozuk ve çapraşık diş pozisyonlarının, uygun pozisyonlara gelmesi için geliştirilen  tedavi yöntemidir. Erişkin hastalar için braketlere alternatif olarak kullanılan bu akıllı plaklar kişiye Hususi olarak üretilir. Dişlerdeki Arıza ve avi sistemleri içinde minimum belli olan ve en konforlu tedavidir. Kamu arasında “telsiz ortodontik tedavi” olarak da bilinen bu tedavide, metal teller yada braketler yoktur, bundan Ötürü ağız iritasyonları oluşmaz ve kullanımı çok rahattır. Çapraşıklığın şiddetine gore ayrımlı sayıda meydana getirilen plaklar; hastalar tarafınca averaj 2 haftada bir değiştirilerek takılır.Hasta ağızından ölçü alınır, alınan ölçüler taranarak bilgisayar ortamına aktarılır. Özel program ve uzman hekimler gözetimi altında dişlerin tahmini hareketleri saptanır ve kişiye özel plak üretimi yapılır. Gelen plaklar hastalar tarafından belirlenen süre boyunca sırası ile takılır. Bu sayede dişler yer değiştirir, çapraşıklık ve bozukluklar düzelir. Bazı şeffaf plak tedavi yöntemlerinde, özel ayarlanmış programlar vasıtası ile hasta dijital ortamda çapraşık dişler adım adım nasıl düzeleceğini görebilmektedir.

ŞEFFAF PLAĞIN KULLANIMI

Hastanın her bir plağı günde en az 20 saat takması öneriliyor. Yalnızca yemek yerken çıkarılan plaklar, uyku da dahi hep ağızda olmalı. Bazı özel gün ve davetlerde de birkaç saatliğine çıkarılabilir olması sosyal yaşam bakımından da bu plakların hastaya sağladığı en büyük avantajlar arasında. Plağın ağızda olduğu esnada normal sıcaklıkta ve soğuk içeceklerin içilmesinde herhangi bir sakınca görülmezken, çay gibi sıcak içecekler için plağın çıkarılmasını öneriyoruz.

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI

Plağın çıkarılabilir olması hastanın düzenli olarak fırçalama ve diş ipi kullanımıyla dişlerini ve dişetlerini sağlıklı tutabilmesine olanak sağlar.

Özel bir program ya da davette birkaç saatliğine çıkarabilme şansından dolayı sosyal yaşamınızı da olumsuz etkilemeyecektir.

Aligner neredeyse görünmez olduğu için tedavi sürecince kimse bunu fark etmez.

Sabit braketli ortodontik tedavinin aksine yemek yerken plağınızı çıkartabilirsiniz.

Yine aynı özellikten dolayı sabit ortodontik tedavidekinin aksine istediğinizi yiyip içebilirsiniz.

Dijital olarak tasarlanan ve 3D yazıcılar ile üretilen apareyler, diş teli ile yapılan tedaviye göre yaklaşık %35 tedavi süresini kısaltır.

ORTODONTİ YERİNE DİĞER TEDAVİ SEÇENEKLERİ OLABİLİR Mİ?

ünümüzde herkes düzgün dizilimli dişlere ve güzel bir gülüşe sahip olmak adına birçok tedavi seçeneğine yönleniyor. Kimisi beyazlatma, bonding sistemleri gibi  tedavilerine yönlenirken; kimileri problemlerini bunlarla çözemediği için protetik tedavilere yönleniyor. Çapraşık ve dizilimi bozuk olan dişleri düzeltmek için en doğru ve koruyucu tedavi seçeneğidir. Dişler yoğun tedavi görmüş ya da travmalı ise diğer tedavi seçekleri de düşünülebilir. Çoğu zaman hastalarımızda önce ortodontik tedavi, daha sonrasında implant ve protetik tedavi uygulamalarını yapıyoruz. Yani daha estetik sonuçlar elde etmek için diş hekimliğinin birkaç alanı ile birlikte çalışıyoruz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir